مروری بر اهم خطبه‌های امروز ائمه جمعه/ از مردمی کردن اقتصاد تا درخواست برای صرفه جویی در مصرف آب

ائمه جمعه سراسر کشور امروز جمعه در تهران و سایر شهرهای ایران اسلامی به ایراد خطبه‌های نماز جمعه پرداختند.

مروری بر اهم خطبه‌های امروز ائمه جمعه/ از مردمی کردن اقتصاد تا درخواست برای صرفه جویی در مصرف آب

صنم موزیک، سردبیری استانها؛ ائمه جمعه سراسر کشور امروز جمعه در تهران و سایر شهرهای ایران اسلامی به ایراد خطبه‌های نماز جمعه پرداختند. تهران| حاج‌علی‌اکبری: ائمه‌جمعه مراقب اظهارنظرهایشان باشند حجت‌الاسلام والمسلمین محمدجواد حاج‌علی‌اکبری در خطبه‌های نماز جمعه این هفته تهران (22 اردیبهشت‌)  که در دانشگاه تهران برگزار شد در خطبه اول با اشاره به سالروز شهادت حضرت امام صادق(ع) در هفته آینده گفت: از محضر حضرت ولیعصر(عج) تمنای دعا و عنایت داریم. فرصت سالروز شهادت امام صادق(ع) فرصتی مغتنمی است برای تلاش فردی و جمعی در مسیر شناخت بهتر این امام مظلوم و هم فرصتی است برای مراجعه به آموزه های مکتب آن حضرت و توقعاتی که این امام بزرگوار از ما و از دوستانشان دارند. انشالله ملت ایران که در مودت اهل بیت زبانزد روزگار هستند در این مناسبت با برگزاری مجالس پرشور و سرشار از معرفت و شعور، عرض ارادت جانانه و خالصانه‌ای را به ساحت آن حضرت در شب و روز شهادت آن حضرت خواهند داشت. حاج‌علی‌اکبری تاکید کرد: ائمه جمعه باید مراقب خطبه‌ها و اظهارنظرها باشند، نمایندگان و مسئولان دولت در تریبون‌ها مراقب باشند. جامعه ظرفیت ابتلا به حواشی را ندارد و همه باید مصمم پای ساخت میهن اسلامی باشند و حل مسئله هم دو عنوان برجسته آن در شعار سال اعلام شد. مسئله تقویت اراده ملی برای پیشبرد آرمان‌های انقلاب اسلامی در برابر جنگی است که از طرف دشمن در حال انجام است و دشمن برای ایجاد گسل‌های داخلی سرمایه‌گذاری کرده است. امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه مهار تورم و رونق تولید که امسال پیش روی ما قرار گرفته وقتی همه متحد باشند، اتفاق خواهد افتاد، اظهار کرد: یکی از نکات قابل تاکید در این ماجرا، مسئله گرانی‌هاست که به تعبیر امام صادق(ع)، گرانی‌ها حال مردم را بد می‌کند و به اخلاق مردم آسیب می‌زند؛ مسئله مسکن و اجاره بها جزو ابتلائاتی است که بخش مهمی از مردم درگیر آن هستند. در تهران که شرایط سخت‌تر است، حوالی ۵۰ درصد افزایش بها داشته لذا نیازمند مراقبت ویژه است. حساسیت مسکن در سبد خانوار، آرامش کل خانواده را می‌تواند مختل کند و تابعی شده از قیمت زمین و مسکن و تبدیل یک کالای زیستی به یک کالای دلالی که در نتیجه شاهد فوران بی حساب و کتاب قیمت‌ها هستیم که کمر مستاجرها را می‌شکند؛ این مسئله وقتی که با آشفتگی قیمت، فقدان نظارت و بی انصافی و عدم بسته‌های حمایتی همراه شود، می‌بینید که چه داستانی درست می‌کند. در شرایط فعلی نیازمند یک نسخه درمانی فوری هستیم که این مسئله را تا حد زیادی مدیریت کند. مردم و نهادهای حمایتی نیز دست به دست هم دهند که از این مسئله دشوار عبور کنیم و این نیاز به عمل به راهبردهای رهبری دارد.  

  آذربایجان شرقی| آل‌هاشم: غرب از جایگاه ایران در نظم آینده جهان نگران است/ ضرورت خارج شدن دستگاه‌های دولتی از انفعال رسانه‌ای حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمدعلی آل‌هاشم امروز در خطبه‌های نماز عبادی و سیاسی جمعه تبریز که با حضور پرشکوه نمازگزاران در مصلای اعظم امام خمینی(ره) برگزار شد، اظهار کرد:  بازگشت سوریه به اتحادیه عرب مهر تائیدی بر پیروزی محور مقاومت در مقابله با یکی از پیچیده‌ترین توطئه‌های مشترک آمریکا و شرکای منطقه‌ای این کشور در طول یک دهه این کشور بوده است.  وی با بیان اینکه پیروزی محور مقاومت به رهبری ایران به نمایش گذاشته شد و قطعا این اتفاق نشان داد که جهان در حال تغییر است، گفت: همه به این باور رسیده‌اند که در مواجهه با جبهه مقاومت،  مواضع سرسختانه خود را کنار بگذارند و  برای شکل‌گیری منطقه قدرتمند از اتکا به جریان غرب پرهیز کنند.  امام جمعه تبریز گفت: تحولات اخیر در منطقه نشان داد که جایگاه ایران و محور مقاومت بسیار گسترش یافته است و این جریان می‌تواند در مقابله با رژیم صهیونیستی معنای خاصی پیدا کند.  وی ادامه داد: حل و فصل مسائل منطقه‌ای بین‌ کشورهای مسلمان، موضوع  خلاف خواست رژیم صهیونیستی است.  

کردستان| امام جمعه سنندج: برکات سفر تاریخی رهبر معظم انقلاب به کردستان همچنان ادامه دارد ماموستا قایق رستمی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته مسجد جامع شهر سنندج با گرامیداشت سالگرد سفر رهبری به کردستان گفت: سفر مقام معظم رهبری به کردستان در اردیبهشت ۸۸ سرشار از برکات بود که این برکات همچنان ادامه دارد. امام جمعه سنندج تصریح کرد: مصوبات مختلف سفر رهبری به کردستان در حوزه‌های مختلف تحول ایجاد کرد که باید این موارد تبیین شود. وی همچنین با بیان اینکه کردستان سرشار از منابع و نعمات خدادادی، جوانان نیرومند و با انرژی است زمینه شکوفایی از این ظرفیت‌ها باید بیش از پیش فراهم شود گفت: فضا برای کار در استان فراهم است، باید مسئولان و مردم در کنار هم در مسیر توسعه آن تلاش کنیم. امام جمعه سنندج اضافه کرد: دولتمردان هرآنچه در توان دارند در مسیر خدمت به مردم بکار گیرند چون کردستان استانی محروم نیست و دارای ظرفیت‌های کم نظیری است اما تاکنون آنگونه که باید از این ظرفیت‌ها استفاده نشده است. وی بر شناخت ظرفیت‌های استان تاکید کرد و گفت: باید با شناخت کامل ظرفیت‌ها و بکارگیری درست آن زمینه توسعه و رونق هرچه بیشتر استان فراهم شود.  

  خراسان رضوی| آیت‌الله‌علم‌الهدی: دشمن به دنبال تنگ کردن سفره مردم است/ در برابر ناهنجاری بی‌تفاوت نباشید​ آیت‌الله سید احمد علم الهدی در خطبه های نماز جمعه در حرم مطهر رضوی با تأکید بر ضرورت بهبود اقتصاد و معیشت مردم اظهار کرد: این که بارها رهبر معظم انقلاب فرموده‌اند، مسئولان هم می‌دانند و مردم نیز مطالبه می‌کنند، باعث می‌شود تا همه بدانند که این مشکلات معیشتی باید حل شود و سفره مردم باید از حالت تنگنا نجات پیدا کند. وی افزود: بدانید که وضعیت فعلی فقط محصول عملکرد مدیران داخلی نیست، بلکه توطئه و خواست دشمن هم در بروز این بحران اقتصادی دخیل بوده و بر این اساس، دشمنی که پیروزی‌های ما را در عرصه‌های مختلف شاهد است، هر روز فشار خود را بر معیشت مردم بیشتر می‌کند. برای رفع مشکلات معیشتی، همه توان خود را به میدان بیاورید امام جمعه مشهد ادامه داد: مسئولان نظام در موقعیت‌های مختلف باید آگاه باشند که سفره‌های مردم خالی نشود و معیشت مردم به تنگ نیاید زیرا انسان در کنار سفره تنگ، نمی‌تواند مقاومت خود را در موقعیت حفظ کند. بر این اساس، همه باید توان خود را به میدان بیاورند تا مشکلات معیشتی مردم به‌عنوان یک اصل و محور، حل‌وفصل شود. تنگدستی عامل دست کشیدن از انقلاب نشود آیت الله علم الهدی با بیان این که مردم هوشیار باشند تا تنگدستی عامل دست کشیدن از انقلاب نشود، تصریح کرد: دشمن بداند فشار اقتصادی و مشکلات معیشتی نمی‌تواند باعث شود که مردم ما از دین خود دست بردارند. ملت ما در مسیر این نظام دینی که بیش از ۴۴ سال از حاکمیت آن می‌گذرد، سرمایه‌گذاری کرده، بیش از نیم میلیون شهید خون‌های پاکشان را تقدیم کرده و بیش از یک میلیون خانواده، داغدار جگرگوشه‌هایشان شده‌اند. در این شرایط، نمی‌شود نیم میلیون جوان، پیشانی‌بند «یا زهرا(س)» و «یا صاحب‌الزمان(عج)» بر پیشانی بسته و به میدان رفته باشند یا یک میلیون زن و مرد در داغ عزیزانشان بسوزند اما ما بگوییم به دین خدا کاری نداریم.  

  همدان| شکاف اجتماعی، فساد ایجاد می‌کند/ دلسوز بودن کافی نیست، مسئولان با برنامه اقدام کنند آیت‌الله حبیب‌الله شعبانی ظهر امروز در خطبه‌های عبادی-سیاسی نماز جمعه این هفته همدان با بیان اینکه قرآن کریم اسلام را به عنوان دین قیم معرفی کرده است اظهار کرد: در آیات مختلفی این تعبیر آمده است یعنی دینی است که قیام‌کننده بر مسائل جامعه است. وی افزود: آنچه اسلام مطرح می‌کند و از آموزه‌های قرآنی و روایات برمی‌آید، دین برای تحقق مصالح واقعی و قوام‌بخش جامعه است و سستی و کجی ندارد. تولید و مصرف باید عادلانه باشد و بهره‌وری هم باید عادلانه باشد و توازن اجتماعی برقرار شود.

دیدگاهتان را بنویسید