رشد ۸۷درصدی شرکت‎ های دانش‌بنیان در سال جاری/ جهش دانش‌بنیان تا چه حد محقق شد؟

در صورتی که نیازسنجی درستی در کشور اتفاق بیفتد شرکت‎های دانش‌بنیان می‏توانند مسائل جدی و معضلات مهم کشور را حل کنند.

رشد ۸۷درصدی شرکت‎ های دانش‌بنیان در سال جاری/ جهش دانش‌بنیان تا چه حد محقق شد؟

به گزارش گروه دیگر رسانه‌های صنم موزیک، کمتر از دو ماه تا پایان سال تولید، دانش‎ بنیان و اشتغال‎ آفرین باقی مانده است، سالی که نامی مهم در زمینه اقتصاد و علم کشور را یدک می‎کشد. از آنجا که امسال چالشی مثل تورم اقتصادی هم در کشور وجود داشته است باید دید فعالیت‌هایی که در طول سال انجام شده است غیر از این‌که در رشد کمی تعداد شرکت‎های دانش ‎بنیان تاثیر داشته، باعث رشد کیفی و کارایی این شرکت‎ها هم بوده است یا خیر. تصویب قانون جهش تولید دانش‌بنیان در سال ۱۴۰۱ زمینه ‎ای فراهم کرد تا با انجام نیازسنجی دقیق، بودجه و حمایت معاونت علمی در جای صحیح هزینه شود. با این حال اما تا وقتی آمار و ارقام دقیقی از شرایط فروش، صادرات و تنوع محصول شرکت‎ها اعلام نشود نمی‌توان ارزیابی دقیقی از عملکرد شرکت‎ها و معاونت علمی فناوری و اقتصاد دانش‎ بنیان ارائه کرد.

روزنامه جام جم برای اطلاع از وضعیت فعلی رشد و توسعه کمی و کیفی شرکت‌ها تا بهمن امسال با دکتر رضا اسدی ‎فرد، معاون توسعه شرکت‎های دانش‎ بنیان معاونت علمی ریاست‌جمهوری گفت ‎و‌گو کرده است.

از مهم‎ترین اثربخشی‌های شرکت‎های دانش‌بنیان در اقتصاد کشور، جلوگیری از خروج ارز از کشور است. بررسی میزان  ارزبری و میزان فروش و صادرات در سال‌های اخیر با سالی که به نام تولید، دانش‌بنیان، اشتغال‌آفرین مزین شده است می‌تواند نشان دهد آیا واقعا فعالیت  موثری در این حوزه رخ داده یا خیر. بنابراین یکی از مطالبات جدی رسانه‌‎ها باید پیگیری این آمار از معاونت علمی ریاست‌جمهوری باشد. دکتر اسدی‎فرد در پاسخ به سوالات جام‌جم در این‎باره می‎گوید:‌ «تا جایی که آمار شرکت‎ها را در اختیار داریم ۳۲۰ هزار میلیارد تومان فروش شرکت‎های دانش‌بنیان در سال ۱۴۰۰ بوده است و باید منتظر باشیم تا سال ۱۴۰۱ هم به اتمام برسد و آمار امسال را بتوانیم با این عدد مقایسه کنیم. 

در حوز‌ه‌هایی مثل کاتالیست و دارو، ارزبری بالایی داشتیم؛ مثلا در زمینه کاتالیست، شرکت‎های بسیار خوبی داریم و تقریبا همه کاتالیست‌‎هایی که مورد استفاده صنایع پتروشیمی و نفت و گاز و فولاد هستند در داخل کشور تولید می‎شوند. در حوزه دارو هم همین‎‌طور است و بسیاری از نیاز ما در داخل کشور تامین می‎شود. البته آمار دقیق این حوزه را باید وزارت بهداشت اعلام کند. من شرکتی را می‎شناسم که سال گذشته در حوزه دارو دو سه میلیون یورو صادرات داشته، در حالی که امسال صادراتش را به ۱۵میلیون یورو رسانده است. او با اشاره به جنگ روسیه و اوکراین می‎گوید: «در این مدت بازار روسیه برای شرکت‎های ایرانی به فرصت طلایی تبدیل شده و به این ترتیب ورود شرکت‎ها به بازارهای جهانی توسعه پیدا کرده است.»

رشد ۸۷ درصدی تعداد شرکت‎ها در سال جاری

با توجه به این که در انتهای سال دانش‌بنیان هستیم، از دکتر اسدی‌‏فرد خواستیم مهم‎ترین دستاوردی که در حوزه اقتصاد دانش‌بنیان در طول امسال اتفاق افتاده است را با ذکر آمار و ارقام و مقایسه با آمار سال قبل توضیح دهد. او در این خصوص می‎گوید: «امسال تعداد شرکت‎های دانش‌بنیان رشد قابل‌توجهی داشته‌‎اند. سال ۱۴۰۰ حدود ۷۵۰ شرکت جدید داشتیم، در حالی که سال ۱۴۰۱، تعداد شرکت‎های جدید۱۴۰۰ مورد بوده است که این مسأله به‌وضوح رشد ۸۷درصدی شرکت‎ها را در ۱۰ماهه اول امسال نشان می‎دهد. اما آمار فروش شرکت‎ها را هنوز نمی‌توانیم اعلام کنیم، چون باید اظهارنامه مالیاتی شرکت‎ها کامل شود و در پایان سال بتوانیم آن را داشته باشیم. آمار اشتغال از ۲۳۰هزار نفر در سال ۱۴۰۰ به ۳۶۰ هزار نفر در ۱۴۰۱ رسیده است، طبیعتا شرکت‎های زیادی هم در این حوزه اضافه شدند و این باعث رشد این آمار شده اما به هر حال رشد و توسعه شرکت‎های دیگر هم در این آمار سهم داشته است.

تدوین زیرساخت‎های قانون جهش تولید 

دکتر اسدی‌فرد معتقد است قانون جهش تولید دانش‌بنیان نوعی ریل‌گذاری برای ۱۰سال آینده کشور است. به این معنا که نوعی پوست‎اندازی برای فضای دانش‌بنیان ایجاد خواهد کرد. به طوری که بخش‎های مختلف کشور درگیر اقتصاد دانش‌بنیان خواهد شد. 

او می‎گوید: «چند ماهی است آیین‌نامه‌های این قانون در حال تدوین بود و روند آن با شکل‌گیری شورای راهبری دانش‌بنیان که بالاترین نهاد تصمیم‌‎گیری در حوزه دانش‌بنیان است، تسریع شد. سرعت تدوین آیین‌‎نامه‎ ها و دستورالعمل ‎ها کم‌نظیر است، چون همین فرآیند ممکن بود در حالت عادی چند سال طول بکشد. رئیس‌جمهور، ریاست این شورا را بر عهده دارد و دبیر آن هم معاونت علمی ریاست جمهوی است، وزرای وزارتخانه‌های بهداشت، صمت، علوم، دفاع، کشاورزی اعضای ستاد هستند و چهار نماینده مجلس هم در این شورا حضور دارند. به این ترتیب زیرساخت‌های این قانون آماده شده است و از سال آینده باید اجرای آن را آغاز کنیم.» او تاکید می‌کند: «این قانون ظرفیت‌های خیلی خوبی دارد؛ از جمله ماده ۱۱ قانون که بحث اعتبار مالیاتی تحقیق و توسعه است و همه شرکت‎ها چه دانش‌بنیان باشند چه نباشند برای فعالیت‎های تحقیق و توسعه‌شان می‎توانند اعتبار را دریافت کنند. برنامه‌ریزی ما برای سال ۱۴۰۲ این است که از ظرفیت‌های این آیین‌نامه در حد توان و بین ۵ تا ۱۰ هزارمیلیارد تومان استفاده کنیم. اما باید دید چه تقاضاهایی به دست‌مان می‎رسد.»

توجه به نیازسنجی در توسعه شرکت‎ها

در صورتی که نیازسنجی درستی در کشور اتفاق بیفتد شرکت‎های دانش‌بنیان می‏توانند مسائل جدی و معضلات مهم کشور را حل کنند، زیرا تمام راهکارها و روش‎های صحیح مدیریتی از دل علم بیرون می‌آیند و شرکت‎های دانش‌بنیان هم قرار است مصادیق جدی نگاه علمی در فعالیت‎های اقتصادی باشند. 

معاون توسعه شرکت‎های دانش‌بنیان در پاسخ به این سؤال که روش‌های نیازسنجی چقدر اصولی انجام می‌شود، می‎گوید:‌ «شرکت‎ها دو مسیر برای فعالیت خود دارند؛ یک مسیر همان ادامه پژوهش‎های دانشگاهی است که با ایده‌پردازی به محصول تبدیل می‎شود و مسیر دیگر، نیازهایی است که از سمت صنایع اعلام می‎شود. این نیازها در رویدادهایی که در طول سال از سوی فعالان زیست‌بوم دانش‌بنیان مثل خود دانشگاه‌ها، پارک‎های علم و فناوری و صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار می‎شود، شناسایی شده و شرکت‎ها برای پاسخگویی به این نیازها برنامه‌ریزی می‎کنند. بنابراین بخشی از این محصولات دانش‎بنیان بر اساس همین نیازها تولید و به بازار ارائه می‎شود. 

تعارض منافع، سد جدی رفع چالش‎های کلان

از نکات مهمی که در جلب اعتماد مردم به محصولات دانش‌بنیان موثر است، تلاش برای حل اساسی‌ترین بحران‎های موجود در کشور است، مثلا معضل آلودگی هوا، قطع گاز در زمستان و قطع برق در تابستان. از دکتر اسدی‌فرد خواستیم توضیح دهد آیا دانش‌بنیان‎ها نگاهی به این مسائل کشور هم دارند یا خیر که او این‎طور توضیح می‎دهد: «با ظرفیت‎هایی که در قانون جهش وجود دارد به دنبال این هستیم که پروژه‌های ملی برای حل معضلاتی که مردم با آن درگیرند، تعریف شود. در سال‎های اخیر برای افزایش کیفیت آب تلاش‎هایی در برخی شهرها و روستاها انجام شده است مثلا برخی مناطق که آبشان به فلزات سنگین آلوده بوده است تلاش شده با کمک شرکت‎های دانش‌بنیان این مسائل حل شود. درباره کاهش آلایندگی صنایع و مصرف انرژی هم برنامه‌هایی داریم؛ اما واقعیت این است که خیلی‎ وقت‌ها مسائل و معضلات این حوزه ناشی از ضعف در حوزه فنی نیست، بلکه معمولا مسأله حکمرانی و تعامل ذی‏نفعان این حوزه‌هاست که باعث تعارض دیدگاه‎ها و منافع می‏شود اما معاونت علمی وظیفه خود می‎داند حتی در اصلاح ساختارهای حکمرانی هم تلاش کند تا تمام ظرفیت‌های دانش‌بنیان‎ها در حل مشکلات کشور تاثیرگذار باشد.» وی درباره نحوه تعامل و همکاری وزارتخانه‌ها با معاونت علمی و توسعه شرکت‎های دانش‌بنیان در حوزه نیازهای جدی کشور می‎گوید: «بعضی از وزارتخانه‌ها همکاری بهتری دارند و برخی هم متاسفانه هیچ تغییری در آنها صورت نگرفته و اقدام جدی برای همکاری نداشته‎ اند.» 

پایان پیام/

دیدگاهتان را بنویسید