استفاده از هیزم برای گرم کردن خانه در فنلاند / مردم فقط 6 ساعت در روز برق دارند

افزایش شدید قیمت حامل‌های انرژی و از دست رفتن واردات برق و گاز از روسیه فنلاند را در معرض کمبود سوخت و انرژی قرار داده است.

استفاده از هیزم برای گرم کردن خانه در فنلاند / مردم فقط 6 ساعت در روز برق دارند

به گزارش خبرنگار اقتصاد بین‌الملل صنم موزیک به نقل از رویترز، افزایش قیمت برق و گاز و نگرانی‌ها نسبت به قطع گسترده برق در فصل زمستان مردم فنلاند را بر آن داشته تا هیزم ذخیره کنند. مردم فنلاند به دنبال کاهش هزینه قبوض برق خود هستند و به همین دلیل بسیاری از آنها ترجیح دادند برای گرمایش خانه های خود از هیزم استفاده کنند. از سوی دیگر وجود مشکلات فنی توانایی تولید برق در نیروگاه جدید هسته ای این کشور را هم محدود کرده و باعث شده تا نگرانی ها نسبت به بروز قطعی برق در این کشور افزایش یابد.

ریکو هاتونن، مدیر بخش سیاست‌های آب و هوایی وزارت امور اقتصادی فنلاند، می‌گوید این کشور تا پیش از این یک سوم انرژی مورد نیاز خود را از روسیه وارد می کرد و حالا این رقم به صفر رسیده است. وی گفت می‌توان ادعا کرد در صورتی که ما در جنوب فنلاند به دمای منفی ۲۰ درجه سلسیوس و در شمال هم به دمای منفی ۳۰ درجه سلسیوس برسیم قطعی گسترده برق بسیار محتمل خواهد بود. به طور معمول در فصل زمستان دمای هوا در فنلاند به منفی ۲۰ درجه سلسیوس می رسد و در تاریک ترین ماه های سال مردم این کشور کمتر از ۶ ساعت برق دارند. کاهش بیش از حد دما در این کشور و بروز خاموشی گسترده و طولانی برق مردم فنلاند را در معرض سرمای شدید و حتی خطر مرگ قرار می‌دهد. جری ساری یک تولیدکننده هیزم در فنلاند می‌گوید ما سه چهار ماه است که بدون وقفه در حال کار هستیم. وی افزود: به طور مداوم مشتریان برای خرید هیزم و ذخیره آن تماس گرفته و سفارش می دهند. حتی به جایی رسیدیم که ۴۰۰ سفارش در روز انتظار داشتیم. ساری تأکید کرد افزایش قیمت الوار و حمل و نقل باعث شده تا قیمت هیزم در این کشور از ۸۵ تا ۹۰ یورو به ازای هر متر مکعب به 120 افزایش یابد. پایان پیام/

دیدگاهتان را بنویسید